×
×

About 8ECM

Committees

 

ORGANIZING COMMITTEE

SCIENTIFIC COMMITTEE

LOCAL SCIENTIFIC COMMITTEE

PRIZE COMMITTEE

Organizing Committee

 

Prof. Tomaž Pisanski

8ECM Organizing Committee Chair

University of Primorska

Contact: pisanski _at_ upr _dot_ si

 

Klavdija Kutnar (8ECM Organizing Committee Deputy Chair ) - University of Primorska

Contact: klavdija _dot_ kutnar _at_ upr _dot_ si

Aleš Oven (8ECM Secretary) - University of Primorska

Contact: ales _dot_ oven _at_ upr _dot_ si

Nino Bašić - University of Primorska

Contact: nino _dot_ basic _at_ famnit _dot_ upr _dot_ si

Susan Cook - University of Primorska

Contact: susan _dot_ cook _at_ iam _dot_ upr _dot_ si

Ted Dobson - University of Primorska

Contact: ted _dot_ dobson _at_ upr_ dot_ si

Gregor Dolinar - University of Ljubljana, IMFM, DMFA

Contact: gregor _dot_ dolinar _at_ fe _dot_ uni_ hyphen_ lj _dot_ si

Daniel Eremita - University of Maribor

Contact: daniel _dot_ eremita _at_ um _dot_ si

Vida Groznik - University of Primorska

Contact: vida _dot_ groznik _at_ famnit _dot_ upr _dot_ si

Ademir Hujdurović - University of Primorska

Contact: ademir _dot_ hujdurovic _at_ upr _dot_ si

Boštjan Kuzman - University of Ljubljana, IMFM

Contact: bostjan _dot_ kuzman _at_ pef _dot_ uni _hyphen_ lj _dot_ si

Martin Milanič - University of Primorska 

Contact: martin _dot_ milanic _at_ upr _dot_ si

Rok Požar - University of Primorska

Contact: rok _dot_ pozar _at_ upr _dot_ si

Jasna Prezelj - University of Primorska and University of Ljubljana

Contact: jasna _dot_ prezelj _at_ famnit _dot_ upr _dot_ si

Alen Orbanić - Abelium d.o.o., University of Ljubljana, IMFM

Contact: alen _dot_ orbanic _at_ abelium _dot_ eu

Vito Vitrih - University of Primorska

Contact: vito _dot_ vitrih _at_ upr _dot_ si

Russ Woodroofe - University of Primorska

Contact: russ _dot_ woodroofe _at_ famnit _dot_ upr _dot_ si

 

Organizing Committee extended by:

Dean Crnković, University of Rijeka (deanc _at_ math _dot_ uniri _dot_ hr)

Dragan Stevanović, Serbian Academy of Science and Arts, (dragance106 _at_ yahoo _dot_ com)

Michael Drmota, TU Wien (michael _dot_ drmota_at_ tuwien _dot_ ac _dot_ at)

Pablo Spiga, University of Milano-Bicocca (pablo _dot_ spiga _at_ unimib _dot_ it)

Tamás Szőnyi, Eötvös Loránd University, University of Primorska (szonyi _at_ cs _dot_ elte _dot_ hu)

Norbert Seifter, University of Leoben (norbert _dot_ seifter _at_ ainet _dot_ at)

 

Special advisor to the organizing committee:

Wacław Marzantowicz, Adam Mickiewicz University (marzan _at_ amu _dot_ edu _dot_ pl)

 

Scientific Committee

 

The Scientific Committee is appointed by the EMS and is responsible for the scientific content of the congress, including proposing and selecting Plenary and Invited speakers.

Chair: Prof. Maria J. Esteban - CNRS and Paris Dauphine University

 

Luigi Ambrosio - Scuola Normale Superiore di Pisa

Tadeusz Januszkiewicz - Polish Academy of Science

Barbara Kaltenbacher - University of Klagenfurt

Alexander Kuznetsov - Steklov Mathematical Institute

Halil Mete Soner - Princeton University

Péter Pál Pálfy - Hungarian Academy of Sciences

Tomaž Pisanski - University of Primorska

Pavel Pudlák - Institute of Mathematics, Czech Academy of Sciences

Tudor Stefan Ratiu - Shanghai Jiao Tong University

Oliver Riordan - University of Oxford

Zeev Rudnick - Tel-Aviv University

Valeria Simoncini - Universita` di Bologna

Stefaan Vaes - K.U.Leuven

Aad van der Vaart - Leiden University

Joachim Weickert - Saarland University

 

Local Scientific Committee

The Local Scientific Committee is responsible for the congress program, including reviewing and approving proposals for minisymposia and satellite conferences.

Chair: Dragan Marušič - University of Primorska

 

Tomaž Pisanski - University of Primorska

Klavdija Kutnar - University of Primorska

Josip Globevnik - University of Ljubljana

Matej Brešar - University of Maribor, University of Ljubljana

Marko Tadić - University of Zagreb

Annalisa Buffa - École Polytechnique Fédérale de Lausanne

 

Prize Committee

The Prize Committee is appointed by the EMS to select 10 EMS Prize winners.

Chair:  Martin Bridson - University of Oxford 

 

Eduardo Casas - University of Cantabria

Fabrizio Catanese - Bayreuth University

Maria Chudnovsky - Princeton University

Monique Dauge - University of Rennes

Herbert Edelsbrunner - IST Austria

Per Christian Hansen - DTU Denmark

David Kazhdan - University of Jerusalem

Pekka Koskela - University of Jyväskylä

Jan Philip Solovej - University of Copenhagen

Domokos Szász - Budapest University of Technology and Economics

Ragnar Winther - University of Oslo

Cem Yalcin Yildirim - Boğaziçi University